Kulturarv Östergötland
Kulturarv Östergötland

Kontakt

Kontaktpersoner
Har du tips, idéer eller synpunkter som rör östgötsk dokumentär film, så kontakta gärna någon av nedanstående.

Leif Wallentinsson, Östergötlands museum
013-23 03 49, leif.wallentinsson@ostergotlandsmuseum.se

Anders Karlin, Norrköpings stadsmuseum, Norrköpings stadsarkiv
011-15 26 22, anders.karlin@norrkoping.se

Peter Andersson, Flygvapenmuseum
070-35 88 047, peter.andersson@flygvapenmuseum.se

Roy Andersson, Brukskultur Åtvidaberg
0120-350 68, roy.andersson@atvidaberg.se

Rolf Holm, Länsbibliotek Östergötland
013-25 56 63, rolf.holm@ostsam.se

Rolf Jonsson, Norrköpings stadsarkiv
011-15 11 71, rolf.jonsson@norrkoping.se

Jens Holmbom, Norrköpings stadsmuseum
073-078 20 49, jens.holmbom@norrkoping.se

Delprojekt
Till arbetet med Östgötafilm finns eller har funnits delprojekt kopplade.

Linköping på film - egen hemsida
Historisk film från Linköpings kommun har samlats in av länsmuseet, distribuerats till äldrevården och tillgängliggjorts via Internet i detta projekt som ingår som en del i det större samverkansprojektet Linköping genom tiderna. Det finns en egen hemsida för projektet där man kan se exempel på film, läsa om linköpings biografhistoria m m.

 

 

 


 

 

  

 

  

 

Kulturarv Östergötland
Tfn:
013-23-03 91 
E-post: kulturarv@ostergotlandsmuseum.se

Producerat av Teknomedia