Kulturarv Östergötland
Kulturarv Östergötland

Östgötaljud

Ett samarbete för att vårda, tillgängliggöra och levandegöra ljud

Vad är egentligen ljud?
Vad vet vi om ljuden som omger oss dygnet runt?
Hur förstår vi det som vi tar in genom aktivt lyssnande till musik, radio, film etcetera?
Har ljuden något att säga om vår tid och vår identitet?

Ljud har länge varit ett eftersatt medieområde. Men börjar nu uppmärksammas och lyftas fram alltmer. Detta sker inom ljuddesign och ljudarkitektur, inom samlande och ljudberättande i utställningar och i ljudkonst med mera. Men vem arbetar med att bevara ljud och ljudmiljöer för eftervärlden? Är inte detta en lika viktig dokumentation som att samla på föremål, bilder och filmer?

Vi vet om att vi i Östergötland har mängder av ljudmaterial. På institutioner, i föreningar, hos privatpersoner finns inspelningar av intervjuer, musik och annat intressant. En del av materialet finns på rullband, en del på kassettband, annat på andra media, typ trådband. Ofta hör man av sig och undrar vad man ska göra med sitt material; Hur man bör vårda det, om man kan spela över det digitalt och om man kan tillgängliggöra det på något sätt. Du kan läsa mer i vår programförklaring.

 

Aktiviteter och resurser

Seminarier och aktiviteter

18/5 2015 - Work With Sounds

Ljudresurser

Work With Sounds - databas med arbetets ljud
Sveriges Radios program om Östgötska kvinnoöden
Lyssna på runor - En sida med möjlighet att höra uttal av runor
Östgöte guschelov - en audiell dialektordbok (Ulf Andersson)
Riktlinjer för dokumentation av icke utgivet ljud - Olle Johansson, KB

Inspireras av exempel på ljud

Vävstolen Rüti
Tummelisa
Storklockan i Jonsbergs kyrka
Dolphins
Norrköpings hamn
Speedway på Kråkvilan
Boxholms bruk 
Remdrift 
Dieselmotor
Motorsåg
Minnen från stadsdelen Gottfridsberg, Linköping på 1920- och 30-talen

Handmjölkning
Getingbo

 

Kontakta Östgötaljud

Har du tips om vad vi bör känna till eller idéer om hur man kan arbeta så hör gärna av dig till någon av oss i nätverket Östgötaljud:

Lars Jonsson, KSM, Linköpings universitet (sammankallande)
011-36 31 72 lars.jonsson@liu.se

Sofia Hammarqvist, Norrköpings stadsmuseum
011-15 26 22 sofia.hammarqvist@norrkoping.se

Rolf Holm, Länsbibliotek Östergötland      
013-25 56 63 rolf.holm@ostsam.se

Leif Wallentinsson, Östergötlands museum
013-23 03 49 leif.wallentinsson@ostergotlandsmuseum.se

Lars T Jacobson, ÖLFA
0703 -21 04 00 Lars_T@telia.com

Albin Lindqvist, Östergötlands arkivförbund
0709 - 90 12 21 albin.lindqvist@ostergotlandsarkivforbund.se

Torsten Nilsson, Arbetets museum
011-23 17 26 torsten.nilsson@arbetetsmuseum.se

Peter Kristensson, Sveriges Radio
011-495 41 02 peter.kristensson@sverigesradio.se

Peter Andersson, Flygvapenmuseum
013-4959719 peter.andersson@flygvapenmuseum.se

Kulturarv Östergötland
kulturarv@ostergotlandsmuseum.se

Kulturarv Östergötland
Tfn:
013-23-03 91 
E-post: kulturarv@ostergotlandsmuseum.se

Producerat av Teknomedia